POREKLO PEZIMENA JECMENICA

19
5503

ODAKLE SU JECMENICE NEKO KAZE SA ZLATIBORA NEKO IZ PLJEVALJA NEKO IZ HERCEGOVINE AKO BILO KO ZNA NESTO O OVOM SRPSKOM PREZIMENU NEKA NAPISE

JECMENICA GORAN
Podgorica Crna Gora
[email protected]

19 KOMENTARA

  1. Pomaga Bog & dobro vece

    Jecmenica imate zasigurno u plevljanskom porucju: Jugovo, Zidovici, Krnjace & Milunici! Svakako & u PG, odakle se & javljate.

    Veliki pozdrav Goranu & Podgorici.

    Sasa Markus
    Göteborg, Sverige
    [email protected]

  2. Jecmenice poreklom vode iz Hercegovine ili Dalmacije. Oni su bili hajduci i uskoci. Tako da su bila tri brata, koja su zbog ubistava i pljackanja turaka morali da beze iz Hercegovine i da menjaju prezime. Zna se da prezimena koja se zavrsavaju na CA, vode iz tih krajeva. Ta tri brata su se bezeci zaustavili kod Pljevalja i u selu Krnjaca resili da se sa promenjenim prezimenom tu zadrze. kasnije su se jedni od njihovih potomaka(mozda cak i sinova) preselili na Zlatibor (selo Dobroselica). Toliko ja znam. Sad Jecmenica ima sirom Srbije i Crne Gore. Neki su u Priboju, Prijepolju, Pljevljima (Krnjaca jednim delom pripada Priboju, a drugim Pljevljima), Cacku, Beogradu, Pozezi, Uzicu (oni uglavnom su sa Zlatibora, mada su svi oni iz iste porodice, poreklom iz Krnjace, da ponovim), Vojvodini. Ima ih i sirom Crne Gore, u Bijelom Polju, Podgorici. Imao bih jos dosta pisati, ali mislim da je dovoljno za osnovu o istoriju Jecmenica. U svakom slucaju, nije Krnjaca daleko, pa krenite pravo tamo na trece Trojece, tad je vasar u selu, Nije veliki( nekad je bio, dok je bilo naroda, a sad je skoro selo pusto, svi se odselise) ali je lepo biti u svojoj dedovini. A glavni vam je dokaz da smo svi mi rod, dali blizi ili dalji , trece ili deseto koljeno je nasa slava, Sveti Nikola, svi mi Jecmenice slavimo istu slavu, tako nam Bog pomogao. Zivi bili pa se videli .

    Ivan Jecmenica
    Arilje, Srbija
    [email protected]

  3. Zelim da se izvinim. Prvo su JEÈMENIÆ, tako su se prvo prezivali, prebegli u Hercegovinu i Dalmaci.Promenili su prezime u Jecmenica, postali su uskoci i borili se protiv Turaka, pa su kasnije se vratili u Srbiju.

    Ivan Jecmenica
    Arilje, Srbija
    [email protected]

  4. Mamino devojacko prezime je Jecmenica, sa Zlatibora slave Svetog Nikolu ali se secam da mi je deda pricao da nismo familija sa Jecmenicama iz Dobroselice.Zna se da je prvi predak koji se doselio bio Sava Jecmenica i da su poreklom iz okoline Trebinja

    Srdjan
    Beograd,Srbija
    [email protected]

  5. Pozdrav svim Jeèmenicama. Prouèavao sam Dragaèevo, u Guberevcima postoje Jeèmenice. Koliko sam prouèavanjem saznao Jeèmenice potièu iz sela-zaseoka Jeèmeništa negde izmegu Pljevaja i Nove Varoši. Od toga im potièe i Prezime. Puno pozdrava od Momèila.

    Momèilo Stevanoviæ
    Èaèak
    [email protected]

  6. Po predanjma prezime Jeèmenica potièe od mesta Jeèmenište po èemu su uzeli prezime. Odatle su morali be?ati od turskog zuluma i nastanili se u blizini Pljevalja u selu Jugovo.Od èetvorice braæe dvojica dolaze u Krnjaèu gde osnivaju svoje familije i od njih je veliki broj potomaka širom Srbije i Crne Gore.Najverovatnije da su Jeèmenice sa Dobroselice nastanjeni polovinom devetnaestog veka poreklom sa Krnjaèe dok su na Zlatiboru bili i za vreme poèetka devetnaestog veka-pogledati anegdotu da je knjz Miloš u mladosti bio sluga kod izvesnog gazde Arsa Jeèmenice sa Zlatibora

    Novica Jeèmenica
    Pljevlja Crna Gora rogen u Krnjaèi Priboj
    [email protected]

  7. I ja sam jecmenica.po mome saznanju prezime potice iz cg. sela blizu niksica koje je nazalost izumrelo.Odatlen su moji preci prebjegli za liku.tu su se zadrzali do prvog svjetskog rata potom su morali prebjeci u sadasnju vojvodinu gdje se nisu dugo zadrzali.vrativsi se u liku ponovo pa su tokom drugog s.rata prebjegli u slavoniju.Zivjesi na tim prostorima do raspada bivse juge.Sada nas je vecina rasuta po cjelom svjetu.Tako da nase prezime svi vezu za liku.I moji preci su su slavili Svetog Jovana Krstitelja i sve prezimenjake koje poznajem slave istu slavu ne znam odaklen se spominje da je nasa izvorna slava Nikoljdan.Veliki pozdrav.

  8. Jecmenice poticu iz Vraneske doline ,Jecmiste,po mestu su dobili prezime.Doselili su se oko 1800.god.u Jugovo zaseok Milunici.Sa Milunica ,jedan od brace se seli u Krnjacu izmedju Pljevalja i Priboja,jedan od brace je odselio u Dobroselicu,a jedan negde kod Uba.Jecmenice u Cacku poticu od ovih iz Dobroselice.Neki su menjali prezime u Jecmenic,Jecmenovic.Sada Jecmenica ima sirom Evrope.Bliska familija Jecmenicama su Mitrovici kod Mojkovca koje i danas tamo zovu Jecmenice.

  9. O poreklu Ječmenica ima više mišljenja, ali ni jedno nije potkrepljeno stvarnim podacima, odnosno izvornom istorijskom gradjom. Možda će neko od istraživača uspeti da te izvore otkrije, a ja ovom prilikom ističem samo to da, osim u Krnjači i Dobroselici, Ječmenica ima i u Pljevaljskom i Užičkom kraju, u Priboju, Čačku, BiH, Slavoniji, a najviše ih ima sada u Beogradu-oko 170.
    U Krnjaču su (da li iz Vraneša ili Hercegovine ili Malih Krća) oko 1800. godine doselila tri brata:
    -Milinko
    -Petar
    -Lako
    Od njih su nastale tri grane Ječmenica i to:
    -Milinko se naselio u Podgoru(Nabojina)
    -Petar u Vagane
    -Lako na Čardak, odakle su jedni odselili na Dobru vodu, a drugi u Crni Vrh.
    Rod su im Matovići i Mitrovići na Jabuci(Prijepolje), koji vode poreklo od Ječmenica(po nekom Matu i Mitru prezvali su se u Matoviće i Mitroviće).

  10. Dodatak:

    Moj deda Jovan, nosilac Albanske spomenice, u doživljajima sa Krfa i Bizerte, pričao je da je sa njim u četi bio jedan Ječmenica iz Dobroselice i da mu je on pričao kako je njegov deda znao po imenu nekog Ječmenicu iz Krnjače koji je doselio u Dobroselicu.
    On mu je pričao i to da su neki Ječmenice iz Krnjače doselili u Krnjaču kod Beograda, a ta Krnjača je bila prostor nenaseljen i bezimen, pa su oni tom prostoru dali ime svoga sela-Krnjača.
    Ima u tome logike, mada o tome nema nigde ništa zabeleženo. Ili možda ima u ogromnim arhivima, ali koga to danas interesuje?

  11. Ječmenice su iz sela Ječmišta iz Stare Hercegovine ,odnosno srbskog Zagorja. Današnje selo pripada Republici Srpskoj i nalazi se poviše od Foče na putu ka Pljevljima. Selo Ječmišta ,43 kilometara udaljeno je od Foče na samoj granici sa Crnom Gorom ispod planina LJubišnje i Radovine na platou kanjona Tare i izvorišta reke Drine.

    Ječmenice potiču od starog srbskog roda Drekalinovića sa Zagorja (Stara Hercegovina) iz Kučeva (stari naziv) odnosno današnjeg Kalinovika.A Drekalinovići potiču od Kalinovića stara slava Sveti Georgije (Đurđevdan). Kalinovik je dobio naziv po starom srbskom prezimenu bratstva Kalinović ,Kalinovik je mesto danas (Republika Srpska).Otuda su se Drekalinovići doseljavali u Kuče i uzeli su slavu Sveti Nikola.Danas je slava Kuča Sveti Nikola.Kuči danas pripadaju Crnoj Gori.Drekalinovići su naseljavali nove srbske prostore.Kuči naziv je upravo od mesta Kučevo.U Kučima se Drekalinovići nazivaju Drekalovići.Na prostoru Zagorja Drekalinovići su još od prvih vekova po prestanku rimske imperije.Neki su se selili ka Istri,Senju i Dalmaciji a jedni u današnju Srbiju na desnu obalu Drine.U Kučima se Drekalovići pominju prvi put 1658-e godine.A seobe sa Zagorja ka Crnoj Gori krenuše još oko 1470-e godine.Kuči su tada pripadali Zagorskoj župi ili tada kraće nazivano Gorskoj župi.Krsno ime Drekalovića (Kuča) je Sveti Nikola 19-og decembra,ista slava koju danas slave Ječmenice.Pod turskom najezdom mnogi su se iz Kuča i iz Crne Gore posle nekoliko vekova vratili na stare prostore odakle su izvorno a selili su se i po današnjoj Srbiji.Tako se javlja veliki junački rod Ječmenica iz Ječmišta kod Čelebića, danas opština Foča. Rod su Ječmenicima Radovići iz Ječmišta koji slave Đurđevdan,doseljeni najverovatnije preko Drobnjaka nazad na svoja ognjišta i Vraneši slava Sveti Nikola koji su se iz Kuča vratili nazad i otišli ka Sarajevu,danas se prezivaju Vranješ.Sve porodice koje sam naveo potiču od Drekalinovića(Drekalovića) odnosno Kalinovića.Od Kalinovića je bio i bosanski kralj Tvrtko Kotromanić kao i Kulin Ban Kalinović.Za Kalinoviće je kazano da su rod Nemanjićima.

    Ječmenice,Vraneši,Radovići to su vezane porodice od Drekalinovića … prezimena su prisvajana po mestu ili geografskom pojmu najčešće.

    Na prostoru današnjih Ječmišta nekada davno živelo je ilirsko pleme Pirusti.

    Ječmenicama su rod Mitrovići iz Crne Gore iz Šavnika. Mitar Ječmenica je 1870 iz Ječmišta došao u Šavnik.I njegovi potomci su po njemu Mitrovići. Od Ječmenica ima novih prezimena kao što je i moje između ostalog.

    Kada su se Drekalovići iz Kuča vratili na staro područje nađoše nepristupačno selo Ječmišta gde su snegovi duboki ,zime oštre a šume guste kao noć…U Ječmišta dođoše Međovići ,Radovići ,Vraneši i mnogi drugi Drekalovići… a jedni od Drekalovića uzeše prezime Ječmenica baš po selu Ječmišta.

    Najveće migracije Ječmenica iz Ječmišta po Srbiji,Crnoj Gori,Hercegovini i Hrvatskoj upravo su bile u periodu od 1700—1850 godine.150 godina su Ječmenice nastanjivale najpre sever Crne Gore,kao prvi veći grad izabraše Pljevlja koji im je bio i najbliži velegrad… a otuda odoše severnije ka Zlatiboru,Čačku,Užicu … Beogradu .

    Ne slave sve Ječmenice Sv.Nikolu , ima ih koji slave i drugu slavu. Većina Ječmenica su Nikoljštaci. A ako su uzmu koreni i daleko poreklo stara slava je Sveti Georgije odnosno Đurđevdan. Tako da ako među vama ima i onih koji slave Đurđevdan ili znate Ječmenice Đurđevštake … verujte to su oni koji su vratili staru slavu predaka .

    Pošaljite zahtev na moju grupu JEČMENICA na fejsbuku gde se trudim da očuvam istinu o našem poreklu. Moje ime je Nikola Sremčević potomak sam Aksa Ječmenice kod koga je Miloš Obrenović služio.

    Pozdrav svima,možete mi pisati i na moj mejl [email protected]

  12. O JEČMENICAMA U PISANIM
    IZVORIMA

    Ječmenica Petar 1789-e došao u Male Krće,po svemu sudeći sa prostora Srbije-Starog Vlaha. Male Krće je naselje u opštini Pljevlja u Crnoj Gori.
    Novak,Jakov i Grujica Ječmenica sinovi Petra Ječmenice 1850-e iz Malih Krća prešli u Krnjaču-Krnjača je naselje u Srbiji u opštini Priboj u Zlatiborskom okrugu.Takođe se nalazi blizu grada Pljevlja.
    Vasilije Ječmenović došao iz Jugova 1800-e godine u Pljevlju-tada se zvala Taslidža turski naziv,radio kao trgovac .Pljevlja je grad i opština u Crnoj Gori. Nalazi na sjeveru zemlje u centru prostrane Pljevaljcke kotline u podnožju brda Golubinja. Leži na tri rijeke: Breznici, Ćehotini i Vezišnici.
    Savo Ječmenica živeo u selu Šumane. Šumane je selo u opštini Pljevlja u Crnoj Gori.
    U Krnjači, Milunićima, Židovićima, Jugovu, Šumanima,Rabitlju,Crnom Vrhu, i Malim Krćama takođe se pominje prezime Ječmenica i tamo po istorijskim dokazima nikada nije bilo muslimanskog stanovništva. Male Krće su bile slobodarsko i hajdučko mesto. U njima, kao i u susednim selima: Gotovuši, Kotlinama, Jugovu(Milunićima), nikada nije živelo muslimansko stanovništvo, pa su se tamo hajduci slobodno kretali.Sva ova sela pripadaju opštini Pljevlja i sva se nalaze vrlo blizo jedni drugima.
    Postoje zapisi i dokazano je da su neke Ječmenice menjale svoje prezime u Ječmenović i Ječmenić.
    Ovo prezime je možda prvi put zabeleženo kod Srba u Slavoniji-Pakračkoj oblasti selu Markovac na popisu stanovništva, koje je bilo pod Turcima 1702 godine, mnogo pre nego u drugim mestima , gde se navodi svega 8 kuća Srba pravoslavaca a od toga 4 kuće Ječmenica upisanih kao Petar Ječmenica,Vučin Ječmenica,Marko Ječmenac i Momo Ječmenac.a u Dobroselici i Samailu u Srbiji prvi put se pominju 1839. godine kao i u Čajetini na Zlatiboru.Što se Slavonskog dela tiče napisano je u tefterima da su taj deo isključivio naseljavali Srbi sa područija Starog Vlaha.Starovlašani.Nešto kasnije u srpskim knjigama se prvi put beleži ovo prezime Ječmenić u selu Ropočevu 1850 godine koje se nalazilo na planini(Kosmaj,Srbija), gde kažu da su poreklom iz Kolašina u Crnoj Gori,takođe 1850. godine u Beogradu se beleži prezime Ječmenica.
    Ovo nam govori da su prva imena Ječmenica koja su zabeležena većinom bila skoncentrisana na Pljevaljski kraj.Petar,Vasilije i Savo u Crnoj Gori…svi živeli u istom periodu.I u tom periodu se javlja ime Ječmenice Aksentija-Aksa bogatog trgovca stokom u Srbiji na Zlatiboru u selu Dobroselica, kod koga je Miloš Teodorović kasnije knjaz Miloš Obrenović služio 1802-e godine a tamo je i krušku posadio koja postoji u Dobroselici i dan danas. Ječmenica danas ima i u Srbiji i U Hercogovini i U Crnoj Gori.

  13. Otprilike na mestu na kom je bila kuca Akse Jecmenice u Dobroselici,zaselak Tockovica, se danas nalazi stara kuca moga pokojnog strica koji je takodje Jecmenica. Moja kuca je takodje u blizini,kao i mnoge kuce ostale familije. Postoje dva drveta koja je kalemio knjaz Milos. Secanja na pretke dosezu do polovine 19-tog veka. Postoji rupa za kraj 18-tog i prvu polovinu 19-tog veka. Kako je Milos bio 1802 u Dobroselici to znaci da su tu Jecmenice bile vec u drugoj polovini 18-tog veka. Aksa je bio bogati trgovac stokom, za to je bilo potrebno izvesno vreme.Ne znamo kako se zvao prvi koji se tu doselio.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here