Порекло презимена, село Марганце (Врање)

0
1474

Порекло становништва села Марганце, Град Врање – Пчињски округ. Према књизи Јована Ф. Трифуноског „Врањска Котлина“, насталој на основу података прикупљених од 1951. до 1955. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Марганце леже поред старе српско-турске границе. Куће су распоређене по земљишту у изворишту Марганске Реке, која постаје од три потока: Балиначког, Преслапског и Ружинског. Суседна насеље су: Марганце у сливу Пчиње, Лепчинце и Пунушевце.

Воде.

Мештани користе воду за пиће са потока и извора. Познатији извори су: Ваганче, Тамњануга и др.

Земље и шуме.

Потеси на атару носе ове називе: Пољаков Чукар, Појиште, Ржиште, Стаменков Чукар, Рбина, Плочак, Св. Тројица, Преслап и Ћајин Крст.

Тип села.

Марганце је село разбијеног типа и дели се на махале чија су одстојања знатна. Махале су: Балиница, Ржиште и Лингурска.

Марганце је 1955. године имало укупно 19 домаћинстава.

Постанак села и прошлост.

Марганце у сливу Јужне Мораве основно је крајем XVIII или почетком XIX века. Оснивачи су били преци родова Шодинци и Лингурци. Године 1878. у Марганце су дошли други родови. Марганце у сливу Јужне Мораве и суседно Марганце* у сливу Пчиње до поменуте године чинили су једно насеље. Тада је преко његовог атара повучена српско-турска граница, која је село раздвајала на два дела. Марганце у Горњој Пчињи, које је веће, почело се звати Турско а Марганце у Врањској Котлини почело се звати Српско. Као посебна насеља она су остала и по ослобођењу 1912. године.

*Марганце у сливу Пчиње припада општини Трговиште.

Сеоска слава је Св. Тројица. Гробље овог села је заједничко са гробљем Марганца у Горњој Пчињи и Пуношевца у сливу Јужне Мораве. Налази се на темену развођа, којом је водила граница између Србије и Турске.Ту су раније били стари гробови. До гробља је место Ћајин Крст.

Потес Св. Тројице је узвишење изнад села. Ту је један стари храст и капелица саграђена 1950. године.

Порекло становништва.

Родови су:

-Шодинци, Никољдан, су досељени однекуда.

-Лингурци, Аранђеловдан. Род је основао неки деда Стоша. Не зна се одакле је био досељен.

-Чорбинци, Св. Алимпије Столпник. Пре око сто година из Шајинца у Горњој Пчињи прешли су у пчињско Марганце. Доселио се предак Величко: Здравко, 37 година – Јефта – Станко – Величко. Године 1878. године прешли су у Марганце у сливу Јужне Мораве.

-Анђелковци, Св. Алимпије Столпник, чинили су један род са Чорбинцима.

-Милковци, Никољдан, потичу од претка Анђелка. Он се доселио крајем XVIII века из Романоваца у Скопској Котлини: Стојко, 78 година – Тома – Раша – Стојко – Анђелко. Анђелко је у Романовцу „утепао Турчина“ и зато је дошао у Врање. Врањски паша упутио га је да се насели у пчињско Марганце, јер је тамо била „пустиња“. Године 1878. прешли су у Марганце у сливу Јужне Мораве.

ИЗВОР: Према књизи Јована Ф. Трифуноског „Врањска Котлина“ насталој на основу података прикупљених од 1951. до 1955. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here